اشتراک گذاری اخبار وب برای شما

انسان ها با ربات ها احساس همدلی می کنند

پژوهشگران آلمانی طی تحقیقی ثابت کرده اند که انسان ها نسبت به ربات ها احساس همدلی می کنند و این همدلی، صرف نظر از شکل ربات ها است؛ یک ربات دایناسور نما و یک ربات انسان نما هر دو بازخورد احساسی مشابهی را ایجاد کرده اند.

این یافته، حاصل دو تحقیق مجزا است که توسط دانشگاه دویسبورگ-اسن انجام شده. در تحقیق اول از 40 شرکت کننده خواسته شده که ویدیویی را مشاهده کنند که در آن یک ربات دایناسور نما مورد خشونت یا محبت قرار می گیرد. بر انگیختگی های احساسی این افراد (تپش قلب، گشادگی مردمک چشم، عرق بدن) در حین تماشای ویدیو اندازه گیری و از آنها درباره احساسات شان موقع تماشای آن ویدیوها سوال شده بود. با تماشای ویدیوی خشونت علیه داینا-ربات، احساس ناراحتی در آنها شکل گرفته بود.

پژوهش دوم، عینی تر است: 14 شرکت کننده که با استفاده ازاف ام آر آی (ام آر آی کارکردی)در حال اسکن شدن بودند، به تماشای ویدیوهایی از خشونت یا محبت ورزی نسبت به انسان، ربات و اشیای بی جان نشستند. در حالی که محبت شی بی جان هیچ گونه بازخورد احساسی-عصبی در آنها بر نینگیخت، تماشای ویدیوی رفتار محبت آمیز با ربات و انسان، هر دو باعث بروز بازخوردهای عصب-شناختی شد. در مورد ویدیوهای خشونت بار هم، تنها میزان احساسات نسبت به خشونت بر علیه انسان بیش از آزار ربات بود و گر نه تفاوت دیگر مشاهده نشد.

احتمالا نتایج این دو تحقیق برای شما چندان غافلگیر کننده نیست و آینده بشر هم بدون ربات ها قابل تصور نیست. اگر قرار باشد انسان مرزهای بیشتری را در دانش و تکنولوژی پشت سر بگذارد، نیازمند دستیاران جان سخت و خستگی ناپذیری است که در عین حال قادر به درک احساسات او نیز بوده و بارخوردهای شان انسانی باشد.

شما هم مثل خیلی های دیگر موقع دیدن صحنه پایانینابودگر 2با فرورفتن Terminator در دیگ مذاب دچار احساسات شدید؟

نارنجی

468 ad

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


اشتراک در خبرنامه

دریافت گلچین تازه ترین خبر های دنیای قنآوری

به جمع ما بپیوندید